İlginç, Tüm Yazılar

The Economist Dergisi 2019 Kapağı ve Gizli Semboller

The Economist Dergisine Göre 2019’da Dünya

Her yıl Aralık ayında dünyaca ünlü The Economist dergisi gelecek yılın trendlerini ve önemli olaylarını simgeleyen özel bir sayı yayınlar. Bu özel baskıya ait kapakta çeşitli insanlara ve kavramlara göndermeler yapılarak gelecek yıl için bir takım öngörülerde bulunur. Kapaklarda bazı simge ve resimler anlamca açık olsa da, diğerleri gizli bazı kodlar içermektedir. Bu yazıda The Economist dergisi 2019 kapağı analizini ve kapakta yer alan gizli sembollerin anlamlarını ele alıyoruz.

The Economist 2019 Kapağı
The Economist 2019 Kapağı

Neden The Economist Dergisi 2019 Kapağı Şifrelerini Çözmeye Çalışıyoruz?

Çünkü The Economist sıradan bir dergi değil; doğrudan dünyanın elitleriyle bağlantılı. Dergi kısmen İngiltere’nin ünlü Rothschild ailesine ait. Rothschild ailesinin gücünü ve dünyayı yöneten birkaç aileden biri olduğunu duymuşsunuzdur. Dolayısıyla The Economist dergisi elitlerin gündemine dair içeriden bilgileri her yıl kapağında yayınladığı gizemli semboller aracılığıyla bize sunuyor.

The Economist’in resmi web sitesinde yayınlanan açıklamada 2019 yılı için hazırlanan sayının derginin otuz yıllık yayıncılık başarısını temel alacağını ve bunun 33. baskı olacağını vurguluyor.

Özellikle bu sayının neden 33. baskı olacağının vurgulandığına dikkat etmek gerek. Çünkü 33 sayısı rastgele bir sayı değil; Masonluğun en önemli sayısı. Kapak aynı zamanda Leonardo da Vinci’nin eserleriyle de yoğun Masonik bir sembolizm içeriyor.

The Economist Dergisi 2019 Kapağında Leonardo da Vinci Vurgusu

2019 yılı Leonardo da Vinci’nin 500. ölüm yıldönümü olduğu için dergi kapağı ana teması Leonardo da Vinci’ ye ithaf edilmiş. Bundan dolayı kapağın stili da Vinci’nin el yazmaları gibi görünüyor.

Da Vinci, sebebi hala bilinemese de, kendi kişisel notlarını sayfanın sağından soluna doğru ayna yazı (ters yazı) şeklinde yazarmış. Kapakta da yazılar aynı bu şekilde tersten yazılmış. Da Vinci zamanında heretik olarak suçlanmış ve hatta ayna yazıları “şeytanın yazıları” olarak adlandırılmış. Bazı çevrelerce ise ayna yazı sembollerin tersine dayanarak Satanizm ve kara büyü ile de ilişkilendirilir.

Vitruvius Adamı

Vitruvius Adam Leonardo da Vinci Vitruvian Man
Da Vinci’nin ayna yazı yorumlarıyla orjinal Vitruvius Adamı çizimi

Da Vinci’nin ünlü eskizi Vitrivius Adamı kapağın ortasında ve odak noktasında yer alıyor. Bu çizimin “mükemmel insan”ı temsil ettiği söylenmektedir. Kapaktaki çizimin etrafındaki çember ise dünyamızı göstermektedir.

Vitruvius Adamı “insan oranları çalışması” olarak tanımlanırken, gizli çevrelerde özellikle Masonluk’ta daha derin sembolik bir anlam taşır. Ezoterik olarak insan vücudunu (mikro kozmos) tüm evrenin (makro kozmosun) bir yansıması olarak temsil eder: “Yukarıda olan, Aşağıda da vardır” diyerek özetlenen hermetik bir prensiptir (Tekabül prensibi). Da Vinci’nin eskizinde, Masonluğun “İlk Büyük Ustası” olarak kabul edilen Romalı mimar Vitruvius’un eserleri temel alınmıştır. Vitruvius Adamı, Masonluğun esas amacını görsel olarak tasvir etmektedir.

Masonlukta, gönye fiziksel bedeni, pergel ise ruhu temsil etmektedir. Daha geniş ölçekte, gönye maddi dünyayı temsil ederken, pergel manevi alemi temsil eder. Masonluğun amaçlarından biri, “mükemmel insan” ı oluşturmak için bu iki zıt dünyayı (fiziksel ve manevi)  uyumlu hale getirmektir. Bu konsept tamamen Masonluk logosunda simgelenmektedir.

Masonluk logosu - Masonik gönye ve pergel - squarecompass
Masonluk logosu – Masonik gönye ve pergel
The Economist 2019 Cover Dergi Üst Kapak
The Economist 2019 Kapağındaki Vitrivius Adamı Görseli

Masonluk logosu mimaride kullanılan iki aracı yani bir gönye ile bir pergeli birleştiriyor. Gönye kare çizmek için kullanılırken, pergel daire çizmek için kullanılır. Masonların “çemberin karesini alması” ile tanrılığa ulaştığı söylenir.

Economistin 33. yıl sonu baskısında “modern” bir Vitruvius Adamı tasvir edilmiş. Kapakta yer alan 2019 versiyon Vitruvius Adamı ya bir gece görüş gözlüğü ya da bir VR gözlüğü takıyor. Burada yansıtılmak istenilen insanoğlunun teknolojinin de yardımıyla görüşünün geliştiği mi yoksa kör edilmeye çalışıldığı mı?

Ek olarak; adamın elinde kenevir yaprağı, beyzbol topu ve akıllı telefon bulunuyor. Tüm bu objelerin, ilaç endüstrisi, teknoloji ve eğlence yoluyla modern insanın dikkatini dağıtmak ve sakinleştirmek için kullanıldığı söylenebilir.

Ayrıca Vitruvius Adamı’nın iki dövmesi var. Sol kolunda görülen çift sarmal sembolü DNA’yı temsil etmektedir. Bu büyük olasılıkla, özel sektörde gerçekleşen DNA modifikasyonundaki yoğun araştırmalara referanstır.  Göğsünde yani tam kalbinin üzerinde ise “#MeToo” dövmesi yer almaktadır. #Metoo hareketi bazı Hollywood yıldızlarının cinsel tacizlerini açığa çıkarırken, aynı zamanda birçok insanın kamusal alandan kovulmaya, yargılanmaya ve mahkum edilmeye mahkum olduğu bir sansür ve baskı ortamı yarattı.

Vitruvius Adamı aynı zamanda elinde bir terazi tutmaktadır. Bildiğiniz gibi terazi adaleti sembolize eder. Burada dikkat edilmesi gereken nokta terazi bir tarafa doğru eğimli gözükmektedir. Yani 2019 yılında adaletin terazisi sorgulanabilir ve bir tarafın lehine çelişkili kararlar alınabilir.

Genel olarak, modern Vitruvius Adamı kör, zayıflamış, dikkati dağılmış ve bastırılmış görünmektedir. Etrafındaki manevi alemi sembolize eden çember şimdi Dünya’dır. Vitruvius Adamı ruhunu mu kaybetti? Yoksa şimdi sadece dünyevi konularla mı ilgileniyor?

Yüz Tanıma

Kapakta, insan başının oranlarını analiz eden da Vinci’nin eskizinin tam bir kopyası bulunmaktadır. Başın üzerinde ise “Yüz tanıma” ifadesi ayna yazı şeklinde yazılmıştır. Burada belirtilmek istenen ise yüz tanıma teknolojilerinin hızla geliştiği ve önümüzdeki yıllarda efektif olarak kullanılması durumu olabilir.

Yüz Tanıma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Economist 2019 Trump
Trump

Economist’in kapağı ayrıca Donald Trump’ın başının oranlarını da analiz ediyor.

Trump’ın kafasındaki çizgiler da Vinci’nin eskizinden farklı çizilmiş. Çizimde baş aşağı bir Amerikan bayrağının ana hatlarını gözüküyor. Bu çizim Trump’un düşüşünü simgeliyor olabilir.

Putin’in Boru Hatları

The Economist Putin
Putin’in Boru HatlarıKapakta yer alan diğer bir devlet başkanı ise Vladimir Putin. Putin’in hemen solunda “Putin’in boru hatları” yazısı ayna yazı şeklinde yazılmış. Bu, Rusya, Suriye, Sovyetler Birliği sonrası devletler ve hatta Avrupa tarafından inşa edilen doğal gaz boru hatlarına yapılan bir referanstır. Rusya’yı Almanya’ya bağlayan bir doğalgaz boru hattı olan NordStream 2’nin 2019’da tamamlanması öngörülmektedir.

Aynı zamanda Rusya-Türkiye boru hattı TurkStream, 2018 yılının Kasım ayında başlatıldı. Bu proje Rusya’nın ekonomisinin ve bölgesel etkisinin güçlendirilmesine yardımcı olacak.

Pinokyo

The Economist 2019 Pinokyo
Pinokyo

 

 

 

 

 

 

 


Putin’in hemen arkasında yalan söyledikten sonra burnu uzayan bir kukla olan Pinokyo görülmektedir. Pinokyo’nun hikayesi aynı zamanda derin bir Masonik alegoridir. Öyleyse kapak birisinin 2019’da yalan söyleyeceği anlamına geliyor. Ama kim? Kapakta sadece iki politikacı bulunuyor: Trump ve Putin. Sorunun net bir cevabı olmasa da The Economist kitlelere genel olarak yalan söylediğini belirtiyor olabilir.

Mahşerin Dört Atlısı

The Economist 2019 Mahşerin Dört Atlısı
Mahşerin Dört Atlısı


Putin’in tam altında, Kuzey Avrupa’da ayakta duran ve Amerika’ya bakan, Kıyametin Dört Atlısı’ndan başkası değil. Vahiy Kitabı, Süvari’yi Son Kararın habercisi olarak tanımlar. Beyaz At’ın, fetih, kötülük ve Mesih’in gelişini sembolize ettiği söylenir. Kırmızı At, Savaşı temsil eder. Kara At Kıtlık ile ilişkilendirilir ve Soluk At Ölüm getirir. Bu, ağır el felaketi öngören şeyler. The Economist neden bu son derece uğursuz İncil figürünü kapağına ekledi? Net bir açıklama yok.

Leylek

Bu, birkaç şekilde yorumlanabilir ve hepsi üzücüdür. Yeni doğmuş bir bebeği taşıyan leyleklerin klasik bir tasviridir. Ancak, önemli bir ayrıntı var: Çantada bebek taşıyan bir barkod var. Bu, 2019’da hız kazanması gereken tartışmalı bir uygulama olan “tasarımcı bebekler”e referans olabilir.

Tasarımcı bir bebek, istenen özellikleri üretmek için genellikle ebeveyn veya bilim insanı tarafından belirlenen yönergeleri izleyerek genetik olarak değiştirilmiş bir insan embriyosudur. Bu, germline mühendisliği veya preimplantasyon genetik tanı (PGD) gibi çeşitli yöntemler kullanılarak yapılır. Bu teknoloji, genetik olarak değiştirilmiş “süpermenlerin” kavramını modern insanlarla iç içe geçme ve nihayetinde yerini alma kavramını ortaya çıkaran etik tartışma konusudur. – Wikipedia
The Economist 2019 Leylek
Barkodlu Bebek Taşıyan Leylek TasviriBu görüntünün ikinci anlamı çocuk ticareti olabilir. Envanteri izlemek ve işlemleri tamamlamak için ürünlere barkodlar yerleştirilmiştir. Çocuk ticareti, insanı satılacak ürünler olarak ele almakla ilgilidir. Çocuk ticaretini sembolize etmenin oldukça etkili (ve rahatsız edici) bir yolu. Son olarak, leylek’in Kıyametin Dört Atlısı’nın tam altında olduğu gerçeği göz önüne alındığında, bu imge aynı zamanda incilsel bir anlama da sahip olabilir. Vahiy Kitabı, yakalanmadan sonra Dünya’daki insanların “satın almak veya satmak” için “Canavarın işaretini” (666) almaya zorlanacaklarını belirtir. Bir kişiyi Canavarın izini almaya zorlamanın doğuştan uygulamaktan daha iyi bir yolu var mı?

The Economist Dergisi 2019 Kapağındaki Diğer Görüntüler

Kapakta olaylara atıfta bulunan başka görüntüler de var. The Economist 2019’da geleceğini tahmin ediyor. İşte hızlı bir özet.

  • Kapağın tepesinde, da Vinci’nin uçan makinesinden aya doğru bir ok işaret ediyor. Bu, 2019’da aya seyahat etmeyi hedefleyen birçok özel şirkete referans olabilir. İslam’ın ana sembolü olan kapaktaki hilal ayını gördüğümüz de belirtilmelidir.
  • “Nihai Thule’nin Yeni Ufku” kelimesi altında başka bir “uçan makine” (gerçek bir tane) var. Bu, NASA’nın Yeni Ufuklar uzay aracına Yeni Yıl’ın gizemli, uzak nesnesi Ultima Thule’ye yaklaşması anlamına geliyor.
  • Ayın altında bir volkan var. Yakında patlayacak bir volkan daha mı bekliyoruz? Sol altta (Brezilya’da ayakta duran) yeryüzünde kaçakçılığını yapan memeli olan bir pangolindir. Bu nesli tükenme tehdidi altında.
  • 2019, Gandhi’nin doğumunun 150. yıldönümü olacak; Aynı zamanda Walt Whitman’ın doğumunun 200. yıldönümüdür (Pinnochio altında gösterilmektedir).
  • Angelina Jolie, Mona Lisa – da Vinci’nin şaheserinin yüzü. Kapağın üstünde “Angelina Jolie: Mültecilere Yanıt Verme” mesajı görüyoruz. BM’nin yeni “Göç Paktı” nı tanıtmak için kullanılabilir. Gerçekten de, Jolie şu anda BM Mülteci Ajansı olan BMMYK Özel Elçisidir. “Kitlesel nüfus yer değiştirmelerine neden olan, savunuculuk yapan ve BMMYK ile Yüksek Komiserliği diplomatik düzeyde temsil eden büyük krizler” üzerine odaklanmaktadır.

The Economist Dergisi 2019 Kapağı Ne Anlatıyor?

“2019’da Dünya” nın kapağı gizli seçkinlerin uygun bir yansımasıdır. Gizli sembolizmi, kütlelerin kontrolü ve manipülasyonuna referanslarla karıştırır. Ayrıca, insanları belirsiz ve açıklanamayan referanslarla tahmin etmeye devam ederken, felaket olaylarını tahmin etmekte tuhaf bir zevk alır. Seçkinler bilgiyi saklamayı sever ve tersine yazmak bu gerçeği vurgular. Hepsinin merkezinde, Masonlar tarafından tam potansiyele ulaşan bir insanı temsil etmek için kullanılan bir sembol olan Vitruvius Adamı var. Bununla birlikte, 2019 versiyonu seçkinlerin ittiği şeyler yüzünden kör ve dikkatini dağıtıyor. Tahmin ettiğimiz kasvetli yolu izlememize izin verir miyiz?

 

Yararlanılan Kaynaklar:

Kaynak 1

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Yunan Mitolojisi Tanrıları ve Hikayeleri

Karantina Günlerinde Evde Yapılabilecek Aktiviteler

Bizi sosyal medyada takip edip, paylaşın!
RSS
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

3 Comments

  1. baktığınız “yön”, ve paylaşımınız için teşekkür ederim.
    Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir