Yaşam, Film, Kitap, Tüm Yazılar

Karantina Günlerinde Evde Yapılabilecek Aktiviteler

Hepimiz hem ülke hem de Dünya çapında zor günlerden geçiyoruz. Korona virüsüne yakalanmamak ya da yaymamak için mümkün olduğunca dışarı çıkmamamız gerekiyor. Evden çıkamadığımız bu karantina günlerinde, topluca sosyal bir anksiyete krizi geçirmememiz için evde yapılabilecek aktiviteler ile zamanımızı daha verimli kullanabiliriz.

Tüm gün boyunca televizyondaki ve Twitter’daki Korona virüsü ile ilgili haberlere boğulmak ve psikolojimizi çökertmek yerine daha faydalı etkinliklerde bulunabiliriz. Bir kısmımız çoktan evden çalışmaya geçmiş durumda. Okullar zaten online eğitime geçiyor. Dolayısıyla bu günleri bir kriz ya da felaket olarak görmek yerine normal zamanda ertelediğimiz şeyleri gerçekleştirebilmek için bir fırsat olarak görmeliyiz.

Korona covid-19 maske karantina

Kaynak: Freepik

Genellikle tüm çalışanlar ve de öğrenciler “Yarın tatil olsa da işe/okula gitmesem.” cümlesini sıklıkla kurarlar. Normal şartlarda evde kalmak bir lüks iken böyle olağanüstü bir durumda ceza gibi geliyor. Oysa kendimize şu soralım:

“Normal şartlarda evde olsaydım bugün ne yapardım?”

İzole Günlerde Evde Yapılabilecek Aktiviteler

Eminim herkesin izlemeyi ertelediği filmler, okumayı ertelediği kitaplar, öğrenmeyi istediği bir konu, program belki bir dil ya da toplamayı ertelediği bir dolabı vardır. Covid-19 virüsü sebebiyle karantina günlerinde tüm bu ertelediğiniz aktiviteleri gerçekleştirebilme şansına sahipsiniz.

Kısacası krizi fırsata çevirmeyi bilin!

1. Kitap Okuyun

Evde-kitap-okumak-vector

Kaynak: Freepik

Karantinada evde yapılabilecek aktivitelerden biri de elbette ki kitap okumak. Normalde çoğumuz “Zamanım olsa da kitap okusam.” ya da “Hiç kitap okuyamıyorum.” diye yakınırız. İşte bu günler kitap okumak için çok uygun bir zaman. Mümkünse içinizi daha da karartmamak için distopya türünde kitaplar okumayın. Siz bilirsiniz tabii. Ancak gerçekten de vaktinizi daha verimli ve anlamlı geçirmek için mutlaka günde bir saatinizi kitap okumaya ayırın. Kitaplar hem kafanızı dağıtmanıza yardımcı olacak hem de size bir şeyler katacaktır.

2. Film İzleyin

Akla gelen ilk aktivitelerden biri de karantina günlerinde evde film izlemek olmalı. Yine çoğumuzun izlemeyi isteyip vakit bulamadığı için izleyemediği bir sürü film vardır. Aynı şekilde karantina günlerinde izlenecek filmler de içinizi çok karartacak filmler olmazsa zamanınız daha iyi geçmiş olur.

3. Belgesel İzleyin

Film dışında izlenebilecek en iyi seçeneklerden biri de hiç şüphesiz belgeseller. Netflix ya da BluTV gibi dijital platformlarda gerçekten çok güzel belgesel filmler bulunuyor. Belki bunlara bir göz atabilirsiniz. Bunun dışında  Filmmor ve Documentarist her gün Korona virüsü salgını sebebiyle ücretsiz online yeni bir film yayınlıyor. Ayrıca Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA) de festival tarihinden 300 filmi online erişime açtı. Bu filmlerin içerisinde iki de Türk filmi bulunuyor. Link için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Kodlama Öğrenin

Malumunuz dijital çağa geçiyoruz. Geleceğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri web tasarım ve kodlama öğrenmek olabilir. Bu işe HTML ve CSS dillerini öğrenerek başlayabilirsiniz. İnternette inanılmaz kaynak bulabileceğiniz bir konu. Sadece Youtube üzerinden videolar izleyerek bile kendinizi oldukça geliştirebilirsiniz.

Başlangıç düzeyi HTML ve CSS dersleri için Youtube üzerinden Türkçe bir kaynak olarak Web Odası adlı kanala bir göz atabilirsiniz. Gayet güzel tek tek sıfırdan anlatarak konu bazında videolar çekmiş. İlk videoyu aşağıda paylaşıyorum. Eğer İngilizce biliyorsanız zaten kaynak sıkıntısı çekmezsiniz.

5. Yazı Yazın

Böyle zor zamanlarda yazıya sığınmak her zaman iyi gelir. Duygularımızı, kaygılarımızı, beklentilerimizi yazıya dökmek ruhsal sağlığımız için oldukça faydalı olacaktır. Yarın öbür gün karantina günleri bittiğinde bu günleri hatırlamamızı ve yaşadığımız hayata şükretmemizi de sağlayacaktır.

6. Dil Öğrenin

Hep zaman olsa da bir dil öğrensem ya da İngilizcemi geliştirsem diye düşünmez miyiz? Karantina günleri bunun için harika bir fırsat. Üstelik internette dil öğrenmek ile ilgili inanılmaz yoğunlukta kaynak bulunuyor. Ek olarak; film izleme ve dil öğrenme aktivitelerinizi birleştirerek filmleri İngilizce (veya başka bir orjinal dil) alt yazı ile izleyebilirsiniz. Bu şekilde sıkılmadan kendinizi geliştirme imkanına sahip olmuş olursunuz.

7. Egzersiz Yapın

Dışarı dahi çıkamadığımız bu günlerde malumunuz spor salonları da kapalı olduğu için evde egzersiz hareketleri yapmak hepimiz için faydalı olacaktır. Evde egzersiz yapmak aslında sanıldığından çok daha kolay. Ancak sağlığınız için yanlış hareketler yapmamak adına Youtube üzerinden evde egzersiz programlarına göz atabilirsiniz.

8. Meditasyon Yapın

Meditasyon-yapmak-vector

Kaynak: Freepik

Hiç şüphesiz bu zor günlerde meditasyon yapmak hepimizin biraz sakinleşmesini sağlayacaktır. Korku enerjisini yükseltmenin kendi sağlığınızı da olumsuz etkilediğini unutmayalım. Sadece birkaç dakika bile gözlerinizi kapayıp, nefesinizin sesine odaklanmanız sakinleşmeniz için yeterli olacaktır. Bu süreçte özellikle merkezinizde kalmanız ve olaylara daha bütüncül ve sağduyulu yaklaşmanız doğru olacaktır.

9. Dolapları / Çekmeceleri Düzenleyin

Dolap-düzenleme-vektörel

Kaynak: Freepik

Genelde insanlar en çok evlerindeki çekmece ya da dolapları düzenlemeyi ertelerler. Bu günlerde oldukça boş vaktimizin olduğu düşünülürse artık düzenlemeye başlayabiliriz. Dolap düzenleme yöntemleri arasında son yıllarda en meşhur olan teknik Konmari metodu. Yine Youtube ya da internette Konmari metodunun inceliklerine bakıp uygulayabilirsiniz.

10. Dijital Temizlik Yapın

Dijital temizlik çoğumuzun ertelediği ve bir ara yaparım diyerek asla yapmadığımız bir eylem. Özellikle e-posta temizliğine eminim herkesin ihtiyacı vardır. Firmalardan gelen yüzlerce maili bu süreçte temizleyebilirsiniz. Masaüstünüzde aradığınızı bulamayacak durumdaysanız bir temizlik ve dosyalama yapabilirsiniz. Ek olarak; harici hard disklerinizdeki gereksiz dosyaları silip, dosya düzenlemesi yapabilirsiniz.

11. Sosyal Medya ve Haberleri Kısıtlayın

Korona virüsü ile ilgili haberleri sürekli takip etmeye çalıştığımız şu günlerde aslında bizi en çok olumsuzluğa düşüren de sosyal medya ve haberler. Elbette ki asla sosyal medyaya ya da televizyona bakmayın gibi imkansız bir durumdan söz etmiyoruz. Ancak sosyal medya kullanımı ve haberleri izleme sürenizi en azından kısıtlayabilirsiniz. Bunun kontrolü sizin elinizde. Böylece hem diğer aktiviteler için kendinize zaman ayırmış olur hem de psikolojinizi daha sağlam tutmuş olursunuz.

Bonus: Ertelediğiniz İşleri Halledin

Eminim hepimizin sürekli ertelediği ve evde halletmemiz gereken ufak tefek bir sürü işi vardır. İşte bu ertelenen işlerimizi halletmemiz için harika bir fırsat. Maalesef insanın canı morali bozuk olduğunda hiçbir şey yapmak istemiyor. Ancak kafamızı dağıtmak için yatıp depresyona girmek yerine evde bir şeyler ile uğraşmak hepimize iyi gelecektir.

Herkese evde iyi karantina günleri diliyoruz. Siz bu karantina günlerinde hangi aktiviteleri yapıyorsunuz? Yorumlara önerilerinizi yazabilirsiniz. Kendinize dikkat edin ve ellerinizi yıkamayı unutmayın!

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

The Economist Dergisi 2019 Kapağı ve Gizli Semboller

Bill Gates Kitap Önerileri | 2020

Bizi sosyal medyada takip edip, paylaşın!
RSS
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir