Kitap, Tüm Yazılar

Daha Fazla Kitap Okumak İçin 10 İpucu

Kitap okumak gerçek hayattan uzaklaşmak, yeni bir şeyler öğrenmek, rahatlamak, hayal ve empati kurmak için harika bir yoldur. Bunun yanı sıra okumak dünya görüşünüzü genişletir. Hem bilgi seviyenizi hem de kelime dağarcığınızı genişletir. Kitap okumanın ne derece faydalı olduğu herkes tarafından bilinir. Ancak asıl sorun daha fazla kitap okumak için zaman bulmaktadır. Günümüzde bu konuyla ilgili herkesin bir bahanesi bulunmaktadır. Siz de nasıl daha çok kitap okurum diyorsanız bu liste tam sizde göre.

Daha fazla kitap okumak için öneriler

daha fazla kitap okumak için
Daha Fazla Kitap Okumak İçin 10 İpucu


1. Yıllık, aylık ya da günlük okuma hedefleri belirleyin

Okuma hedefi belirlemek insanı teşvik etmeye yarar. Hedeflerinizi gerçekleştirebilmek için kendinizi biraz daha motive edebilirsiniz. Özellikle ay sonu ya da yıl sonu okuma hedeflerinizin gerçekleştiğini görmek sizi daha fazla okumaya teşvik edecektir.

2. Okuma hedeflerinizi yüksek tutmayın

Çok kitap okuyan ya da okuma alışkanlığına yeterince zaman ayıran bir okuyucu değil misiniz? Yıl veya ay içinde kendinize okuyabileceğinizden çok kitap hedefi koymayın. Muhtemelen başaramayacağınız yüksek hedefler koymak kendinizi başarısız ve kötü hissetmenize sebep olur. Böylece okuyacağınız kitabı bile okumaktan vazgeçebilirsiniz. Bunun yerine günde 10-20 sayfa kitap okumak ya da ayda 1-2 kitap okumak gibi küçük hedeflerle başlayabilirsiniz. Küçük hedefler koymak okuma deneyiminizi daha az stresli kılacağı için daha konsantre ve hızlı okuyabilirsiniz.

3. Okuma hedeflerinizi paylaşmayın

Kendinize koyduğunuz okuma hedeflerinizi kimseyle paylaşmayın. Bu konuda yapılan bir çalışmaya göre hedeflerini paylaşan insanların başarılı olma ihtimalleri daha düşük oluyor. Hedeflerini paylaşmayanlar ise hedeflerini gerçekleştirmek için daha fazla zaman harcıyorlar. Bunun sebebi hedeflerini paylaşan insanların hedefe ulaşmak için gereken motivasyonlarının daha düşük olması. Dolayısıyla paylaşmayanlara göre daha az çalışıyorlar. Yani kısacası ayda kaç kitap hedeflediğinizi kendinize saklayın.

4. Yarıda bırakın

Bir kitabı okurken o kitabı aslında okumak istemediğinizi fark ettiğinizde kendinizi zorlamayın. Kitabı yarıda bırakın gitsin. Kendinizi kötü hissetmeyin. İnanın hayatta okunabilecek çok ama çok güzel kitaplar var. Kendinize işkence etmeyin. Zamanınızı okumak istemediğiniz kitapları zorla bitirmeye çalışarak boşa harcamayın.

5. Gerçekten zevk aldığınız kitapları okuyun

Ne ilginizi çekiyorsa onu okuyun ve bu konuda kimseye kulak asmayın. İlla klasik kitaplar tarih, psikoloji ya da kişisel gelişim kitapları okumak zorunda değilsiniz. Eğer fantastik kitaplar okumayı seviyorsanız onları okuyun. Unutmayın, kitap okumak kişisel bir deneyimdir. Her kitabın insana inanılmaz bilgiler sunmasına gerek yok. Aynı zamanda hangi kitabın hayatınıza dokunacağını asla bilemezsiniz.

6. Her zaman yanınızda bir kitap bulundurun

Okumak için her zaman bir fırsatınız olabilir. Dışarıda görüşmek için bir arkadaşınızı beklerken veya toplu taşımada seyahat ederken, telefonunuzla oynamak yerine kitap okuyabilirsiniz. Bu boşluklarda kitap okumaya ayıracağınız sadece birkaç dakika bile okuma serüveninize katkıda bulunabilir.

7. Okuma sürenizi daha önemsiz bir aktiviteye ayıracağınız vakitten sağlayın

Günde bir ya da iki saat kitap okumak sizin için imkansız görülebilir. Ancak, yapacağınız başka bir aktiviteden ayıracağınız zaman ile bunun çok da zor olmayacağını fark edeceksiniz. Örneğin her gün dört beş  saat televizyon izlemek yerine, bu süreyi azaltarak geri kalan en az bir saatinizi kitap okumaya ayırabilirsiniz.

8. Dikkat dağıtıcı olmayan bir okuma ortamı oluşturun

Özellikle sessiz ve sizin kitaba rahat odaklanabileceğiniz ortamlarda kitap okumaya çalışın. Televizyon, bilgisayar ve telefonlarınızın dikkat dağıtıcı etkilerinden uzak durmaya gayret edin. Okuma esnasında telefonlarınızı bir süre sessize veya uçak moduna almanız faydalı olabilir.

9. E-kitap teknolojisini kullanın

Eğer yanınızda fiziksel bir kitap taşımak istemiyorsanız, Kindle ya da Kobo gibi bir e-kitap okuyucudan yararlanabilirsiniz. E-kitap okuyucular hem hafif olmaları hem de fazlasıyla kitabı belleklerinde tutabilme özellikleriyle oldukça faydalıdırlar. Tabii ki e-kitap okuyucunuz yok ise telefonunuzdan da kolaylıkla e-kitap okuyabilirsiniz. Teknolojiyi kullanmak size yıl boyunca daha da fazla kitap okumak için fırsat sunacaktır. Ayrıca e-kitap okumaya alıştığınızda, okuma hızınızın da geliştiğini fark edeceksiniz. E-kitaplar da daha fazla kitap okumak için önemli bir etkendir.

10. Birden çok kitap okuyun

Bu strateji herkes için işe yaramayabilir. Ancak özellikle okuma alışkanlığınız oturduğunda aynı anda birkaç farklı kitabı okumak sıkılmanızı engelleyebilir. Bu durumda aynı türleri aynı anda okumak yerine farklı türleri birlikte okumak daha faydalı olacaktır. Örneğin bir roman okurken bir yandan da bir biyografi kitabı veya kurgu dışı bilgilendirici bir kitap okuyabilirsiniz.

 

Daha fazla kitap okumak için siz hangi püf noktalarını kullanıyorsunuz lütfen bize yazın. İyi okumalar…

 

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.inc.com/john-rampton/25-ways-to-read-a-lot-more-books-this-year.html

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Bill Gates Kitap Önerileri | 2020

Dünyadan Kaçışın Edebiyatı Fantastik Kitaplar

Bizi sosyal medyada takip edip, paylaşın!
RSS
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir