Tüm Yazılar, Yaşam

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Bitter çikolata, sağlığınızı olumlu yönde etki edebilecek yapı maddeleri ile yüklüdür. Kakao ağacının tohumundan yapılan, gezegendeki en iyi antioksidan kaynaklarından biridir. Araştırmalar bitter çikolatanın sağlığınızı iyileştirdiğini ve kalp hastalığı riskini azalttığını gösteriyor. Bu yazımızda bitter çikolatanın faydaları nelerdir ve sağlığımıza etkileri nedir sizin için derledik.

bitter çikolatanın faydaları nelerdir
Bitter çikolatanın faydaları nelerdir?

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

1. Çok Besleyici

Yüksek oranda kakao içeren bitter çikolata aslında oldukça besleyicidir. Uygun miktarda lif içerir ve mineral yüklüdür.

%70-85 kakao içeren 100 gram bitter çikolatada:

  • 11 gram lif
  • Demir için önerilen günlük alım miktarının %67’si
  • Magnezyum için önerilen günlük alım miktarının %58’i
  • Bakır için önerilen günlük alım miktarının %89’u
  • Manganez için önerilen günlük alım miktarının %98’i
  • Ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum bulunur.

Tabii ki, 100 gram günlük tüketmemiz gereken miktar için oldukça fazla bir ölçü. Bütün bu içeriklerin yanı sıra makul ölçüde şeker de bulunur ve 600 kaloridir. Bu nedenle bitter çikolatayı ölçülü bir şekilde tüketmekte fayda vardır.

Kakao ve bitter çikolatanın yağ asidi profili de mükemmeldir. Ek olarak; kafein ve teobromin gibi uyarıcılar da içerir, ancak kafein miktarı kahveye kıyasla çok az olduğu için sizi gece uyanık tutacak kadar değildir.

Kısacası kaliteli bitter çikolata lif, demir, magnezyum, bakır, manganez ve diğer bazı mineraller bakımından zengindir.

2. Güçlü Antioksidan Kaynağı

ORAC “Oksijen Radikal Emme Kapasitesi” anlamına gelen gıdaların antioksidan aktivitesinin bir ölçüsüdür. ORAC değerlerinin biyolojik önemi sorgulanabilir çünkü test tüpünde ölçülür ve vücutta aynı etki olmayabilir. Ancak çiğ, işlenmemiş kakao çekirdeklerinin test edilmiş en yüksek puan alan gıdalar arasında olduğunu belirtmekte fayda var.

Bitter çikolata, biyolojik olarak aktif olan ve antioksidanlar olarak işlev gören organik bileşimlerle yüklüdür. Bir çalışma, kakao ve bitter çikolatanın test edilen diğer meyvelerden daha fazla antioksidan aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir.

3. Düşük Kan Basıncını ve Kan Akışını Arttırabilir

Birçok çalışma kako ve bitter çikolatanın kan akışını arttırabileceğini ve kan basıncını düşürebileceğini göstermektedir. Ancak etkileri genellikle hafiftir.

Kakaodaki biyoaktif bileşikler, arterlerdeki kan akışını iyileştirebilir ve kan basıncında küçük fakat istatistiksel olarak anlamlı bir düşüşe neden olabilir.

4. İyi Kolesterolü Arttırır, Kötü Kolesterolü Düşürür

Bitter çikolata tüketmek, kalp hastalığı için birkaç önemli risk faktörünü iyileştirebilir. Yapılan bir çalışmada, kakao tozunun erkeklerde okside LDL (kötü kolesterol) kolesterolünü önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Aynı zamanda HDL (iyi kolesterol)’yi arttırmış ve yüksek kolesterolü olanlarda toplam LDL’yi düşürmüştür.

Bitter çikolata ayrıca, kalp hastalığı ve diyabet gibi birçok hastalık için ortak bir risk faktörü olan insülin direncini de azaltabilir.

5. Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

Bitter çikolatadaki bileşikler kötü kolesterolün oksidasyonuna karşı oldukça koruyucu görünmektedir. Uzun vadede bu arterlerde daha az kolesterol birikmesine neden olarak kalp hastalığı riskini azaltabilir.

470 yaşlı erkeğin katıldığı bir çalışmada, kakaonun kalp hastalığından ölüm riskini 15 yıl boyunca %50 oranında azalttığı görülmüştür. Başka bir çalışma, haftada iki veya daha fazla kez çikolata yemenin, arterlerde kireçlenen plak oluşturma riskini %32 oranında azalttığını ortaya koydu. Çikolatanın daha az sıklıkla tüketilmesinin bir etkisi olmadı. Yine yapılan başka bir çalışmada ise, haftada 5 kereden fazla bitter çikolata yemenin kalp hastalığı riskini %57 oranında azalttığı gözlemlenmiştir. Elbette ki, bahsedilen bu üç çalışma gözlemsel çalışmalardır ve riski azaltanın bitter çikolata olduğu kanıtlanamaz. Bununla birlikte gözlemsel çalışmalar, en çok bitter çikolata tüketenler arasında kalp hastalığı riskinde ciddi bir azalma olduğunu gösteriyor.

6. Cildinizi Güneşten Koruyabilir

Bitter çikolatadaki biyoaktif bileşikler aynı zamanda cildiniz için de iyi olabilir. Flavonoller güneşin zararlarına karşı koruyabilir, cilde kan akışını arttırabilir, cilt yoğunluğunu ve nemlendirmesini artırabilir.

Eğer bir yaz tatili planlıyorsanız, önceki haftalarda ve aylarda uygun miktarda bitter çikolata yemeyi bir düşünün.

7. Beyin Fonksiyonlarını Geliştirebilir

Evet, yanlış okumadınız. Bitter çikolata aynı zamanda beyin fonksiyonlarınızı da geliştirebilir.  Sağlıklı gönüllülerden oluşan bir çalışmada, beş gün boyunca yüksek flavanol içeren kakao yemenin beyine giden kan akışını arttırdığı görüldü.

Kakao ayrıca zihinsel bozukluğu olan yaşlılarda bilişsel işlevi de artırabilir. Sözel akıcılığı ve hastalık için çeşitli risk faktörlerini de iyileştirebilir.

Ek olarak, kakao, kafein ve teobromin gibi uyarıcı maddeler içerir. Bu durum kısa vadede beyin fonksiyonlarını geliştirmesinin temel nedeni olabilir.

Bitter Çikolatayı Ne Kadar Yemeli?

Kakaonun özellikle kalp hastalıklarına karşı koruyucu, güçlü sağlık yararları sağlayabileceğine dair önemli kanıtlar bulunmaktadır. Tabii ki, bu durum her gün bolca çikolata tüketmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Çünkü yüksek kalori içeren bir yiyecek. Bitter çikolatayı belki akşam yemeğinden sonra bir ya da iki kare kadar tüketmekte fayda var.

En İyi Bitter Çikolata Nasıl Seçilir?

Bitter çikolata seçiminde de %70 veya daha yüksek kakao içerikli ürünleri tercih etmeye çalışın. Bitter çikolatalar tipik olarak bir miktar şeker içerir ancak miktarlar genellikle küçüktür. Çikolata ne kadar koyu olursa o kadar az şeker içerecektir.

Sonuç olarak; bitter çikolatanın faydaları nelerdir, sağlığımıza etkileri nedir saymakla bitmiyor. Bitter çikolata sağlık açısından önemli faydalar sağlarken harika bir lezzet deneyimi sunan az sayıdaki gıdadan biri. Bu yüzden gerçekten tadını çıkararak yemeye çalışın.

 

Yararlanılan Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

The Economist Dergisi 2019 Kapağı ve Gizli Semboller

Yunan Mitolojisi Tanrıları ve Hikayeleri

Bizi sosyal medyada takip edip, paylaşın!
RSS
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir